Gimnazjaliści poznali wałbrzyski ZUS od kuchni

Czy wizyta w urzędzie może być interesująca dla gimnazjalisty? Okazuje się, że jak najbardziej. 19 uczniów z Publicznego Gimnazjum w Szczawnie-Zdroju odwiedziło wałbrzyski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dowiedzieli się m.in., co to qmatic, jak działa urzędomat, ile lat ma najstarszy dokument przechowywany w archiwach oddziału i kogo w starożytności nazywano emeritus.

Szczawieńskie gimnazjum bierze udział w „Projekcie z ZUS”, którego celem jest przekazanie młodym ludziom podstawowych informacji na temat ubezpieczeń społecznych: czemu służą ubezpieczenia, jakie składki trzeba płacić i co należy się w zamian. Na koniec uczniowie realizują projekt: plakat, prezentację, film albo komiks.

Celem projektu jest także oswojenie gimnazjalistów z urzędem. To udało się podczas wizyty kilkanaściorga uczniów w budynku wałbrzyskiego ZUS. Wraz z Dorotą Pietrucik, Dyrektor szkoły, zaczęli zwiedzanie od Sali obsługi klientów.

- Pokazaliśmy uczniom stanowiska, przy których przyjmowani są nasi klienci. Sala im się spodobała. Zainteresowali się też urządzeniem do systemu kolejkowego (qmatic) oraz naszym urzędomatem, który przyjmuje dokumenty przez całą dobę – mówi Grażyna Pilecka, Kierownik Referatu ds. obsługi ubezpieczonych i płatników składek.

Później uczniowie zwiedzili oddziałowe archiwa. Małgorzata Sobczak, Naczelnik Wydziału Obsługi Dokumentacji opowiedziała, jakie dokumenty znajdują się w archiwum, w jakiej temperaturze są przechowywane i pokazała dokument z 1917 roku.

Uczniowie odwiedzili też sekretariat i gabinet dyrektora oddziału. Osobiście sprawdzili zresztą, jak siedzi się w fotelu dyrektora. Na koniec wysłuchali krótkiej historii o ubezpieczeniach społecznych i wzięli udział w quizie z nagrodami.

- Dowiedziałem się, że już w starożytnym Rzymie byli emeryci. To byli legioniści, którzy zakończyli służbę i nazywano ich emeritus – relacjonuje …., uczeń … klasy szczawieńskiego gimnazjum.- Nie wiedziałem też, że ZUS działa już 83 lata – dodaje.

 -Udział w projekcie edukacyjnym “Projekt ZUS” oraz wizyta w instytucji naszych uczniów przyniosła wiele korzyści. Uczniowie poznali podstawowe zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi i systemem ubezpieczeń w Polsce. Dowiedzieli się, jakie kwalifikacje są potrzebne do pracy w różnych zawodach tej instytucji. Mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami, którzy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy. Wiedzę i umiejętności na pewno wykorzystają w realizacji dalszej części projektu edukacyjnego – podsumowała spotkanie Dorota Pietrucik, Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szczawnie-Zdroju.

Comments are closed.