Uczniowie na XIX Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Dnia 19 września 2016 r. uczniowie klas drugich pod opieką nauczycieli: Haliny Trochimiak, Zofii Rogalskiej i Urszuli Jaroni udali się do Wrocławia na XIX Dolnośląski Festiwal Nauki.Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata.

Pierwszy wykład, w którym wzięliśmy udział to „Tajemnice pszczelej rodziny” prowadzony przez dr hab. Pawła Chorbińskiego prof. nadzw. UPWr (lekarz weterynarii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, UPWr). Lekarz weterynarii i pasjonat hodowli pszczół opowiedział o ciekawostkach z życia pszczół o których ciągle wiemy niewiele.

Następny wykład pt. „Zrozumieć konia” prowadził prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak (lekarz weterynarii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, UPWr). Antropocentryczne pojmowanie świata jest ważną przyczyną braku możliwości porozumienia się ze zwierzętami. Na przykładzie konia omówiona została  specyfika komunikacji i postrzegania świata u tego gatunku ssaków.

Z Uniwersytetu Przyrodniczego przeszliśmy na Politechnikę Wrocławską do Budynku C-13 na pokazy Kół Naukowych Politechniki Wrocławskiej. W tym miejscu czekały na nas liczne atrakcje, m. in. pokazy interaktywne, pokazy sportowe, demonstracje pojazdów, w tym Łazika Marsjańskiego. Prezentowane były wystawy, niezwykłe wynalazki i projekty, w tym osiągnięcia studentów Politechniki Wrocławskiej. Pod sceną Centrum Festiwalowego odbywał się konkurs z nagrodami, w którym I miejsce zajęła Kinga Szczepanek, II miejsce Bartek Robak, III miejsce Kacper Głód.

Wszyscy bawiliśmy się znakomicie. Już teraz planujemy przyjazd na XX Jubileuszowy Dolnośląski Festiwal Nauki.