Uczniowie w ExploraParku

21 stycznia 2016 r. uczniowie klas drugich wzięli udział w interaktywnej lekcji matematyki w ExploraPark w Wałbrzychu.

Lekcje w ExploraPark to specyficzny rodzaj zajęć dla zorganizowanych grup szkolnych. Zajęcia trwają 105 minut. Nauczyciel-animator przedstawia problemy, przez ok. 30 min. objaśnia pojęcia, i przygotowuje grupę do interaktywnego uczestnictwa w odbiorze treści wystawy.

Tematem zajęć, w których wzięli udział uczniowie klas drugich to „Twierdzenie Pitagorasa”. W czasie zajęć przedstawiono najważniejsze twierdzenie geometrii euklidesowej w wersji algebraicznej i geometrycznej. Zaprezentowano wybrane dowody twierdzenia oraz dowody animowane. Zapoznano z pojęciami „drzewo pitagorejskie” i „ślimak pitagorejski”. Dowiedziono również, że prawdziwe są twierdzenia, gdy na bokach trójkąta prostokątnego zbudowano zamiast kwadratów – trójkąty równoboczne, ćwierć lub półkola, sześciokąty foremne lub inne figury.

Uczniowie, w atmosferze nauki i zabawy spędzili czas, korzystając z zaproponowanych na wystawie eksponatów.